Ainekset
200 g huoneenlämpöistä voita
3 dl Dansukker Ruokokidesokeria
2 tl Dansukker Vaniljasokeria
3 kananmunaa
3 kananmunan keltuaista (säästä valkuaiset marenkiin)
3,5 dl vehnäjauhoja
2 tl leivinjauhetta
1 (luomu)sitruunan raastettu kuori
400 g tuoretta raparperia
Sokeriliemi italialaiseen marenkiin
2 dl suomalaista Dansukker Taloussokeria
½ dl vettä
Ohjeet
1. Kuumenna uuni 175-asteiseksi. Vaahdota voi, sokeri ja vaniljasokeri. Lisää kananmunat ja keltuaiset yksi kerrallaan koko ajan vispaten. Sekoita leivinjauhe jauhoihin ja lisää taikinaan. Lisää myös sitruunankuoriraaste.
2. Leikkaa raparperi noin 1 cm paksuiksi viipaleiksi.
3. Vuoraa uunipannu leivinpaperilla. Kaada taikina pannuun ja ripottele päälle raparperit. Paista uunin alaosassa noin 30 minuuttia. Anna piirakan jäähtyä kokonaan.
4. Mittaa sokeri ja vesi kattilaan. Sekoita ja anna kuumentua 120-asteiseksi. Vaahdota valkuaiset kovaksi vaahdoksi. Kaada kuuma sokeriliemi ohuena nauhana valkuaisvaahdon joukkoon koko ajan voimakkaasti vatkaten. Vatkaa niin kauan, että marenki on jäähtynyt huoneenlämpöiseksi.
5. Leikkaa raparperikakku neliöiksi ja pursota niille marenkia. Polta marengin pinta kaasupolttimella tai uunissa grillivastusten alla noin minuutin ajan.
Vinkki!
Halutessasi jätä marenki pois ja tarjoa piirakka esimerkiksi vaniljajäätelön kera.
Tervetuloa kysymään Dansukker-tuotteista ja niiden käytöstä.

Muista tehdä ajoissa simaa!
Tänä vuonna pääsiäinen ja vappu ovat niin lähekkäin, että sima on laitettava käymään heti pääsiäisen jälkeen. Katso perinteisen siman ohje ja maistuvat makuvaihtoehdot.

Hilloa pakastemarjoista
Hillon valmistus pakastemarjoista Dansukker Hillosokereilla on helppoa ja nopeaa. Katso maittavat reseptit!

Herkullisia broileriruokia
Broilerista valmistat helposti ja nopeasti kaikille maistuvaa arkiruokaa tai vähän juhlavammankin aterian.

Tavataan brunssilla
Brunssi on myöhäisen aamiaisen ja aikaisen lounaan yhdistelmä (engl. brunch = breakfast + lunch). Perinteisellä brunssilla nautitaan erilaisista suolaisista ja makeista ruokatarjoiluista, tuoremehuista, hyvästä kahvista/teestä sekä kuohuvista juomista.

Saisiko olla lettuja, pannaria tai vohveleita?
Isot ja pienet herkkusuut pitävät letuista, lätyistä, plätyistä, räiskäleistä, ohukaisista, lettusista, pannukakuista ja pannarista. Nämä sekä rapeat vohvelit nautitaan tietenkin itse tehdyn marjahillon kera.

Muffinit ja kuppikakut
Helppotekoista muffinitaikinaa voi muunnella ja maustaa monella tavalla. Kuppikakuksi (engl. cupcake) muffini muuttuu, kun se saa päälleen värikkään kuorrutuksen.